Pierwszy screen z wersji PC?

Gtaforums.com to jedno z największych for dyskusyjnych poświęconych grze Grand Theft Auto. Właśnie tam obecnie toczy się dyskusja na temat pewnego screenu. Nowy użytkownik tego forum posługujący się nickiem SoonTM w temacie „GTA V 1080p…Screenshot….” umieścił screen, który wcześniej nie był znany. Chyba nie muszę dodawać, że screen ma dotyczyć wersji PC. Skąd całe zainteresowanie tym screenem? O tym za chwilę. Najpierw go zobaczcie:

screen z gta v pc maly

Screen użytkownika SoonTM umieszczony na forum gtaforums.com

Odnośnik do pełnej wersji 1920 x 1080 px: http://gta5pc.pl/galeria/screensoontm.jpg

Dyskusja o screenie toczy się w innym temacie na wspomnianym forum. Nie ma póki co dowodów na to, że screen to fake, ale nie ma też pewności, że jest prawdziwy. W każdym razie, nawet jeśli to fake to niewątpliwie  jest zrobiony na prawdę imponująco.

Xerukal:
Holy…. mother of god…
That is a beautiful shot. Whoever you are. Fake or not. Intentions regardless. That looks so crisp.

Opinie na temat screen’u są podzielone. Chciałoby się wierzyć, że wreszcie coś konkretniej ruszyło jeśli chodzi o wersję PC. Zalewani jesteśmy różnymi fake’ami, włącznie z gameplay’em wersji PC, kolejnymi „pewniakami” na temat daty premiery, kolejnymi pre-orderami w sklepach internetowych, kolejnymi śladami, przeciekami, np. ostatnio ze sterowników AMD i z dziennika błędów (patrz: Co nowego na temat GTA V PC?), są to jednak ciągle mało wartościowe materiały, bo całkowicie nieoficjalne. Screen o którym mowa został mocno prześwietlony, choć wyszedł na światło dzienne niedawno. Jest ostry, posiada efekty znane z PC, ale znaleziono też jego niedoskonałości. Już na początku dyskusji użytkownicy zwrócili uwagę na lewą, dolną krawędź. Jak pisze DIZZEE: „screen jest fałszywy jak cholera, spójrz na lewy dolny róg, tekstury niskiej rozdzielczości. Wygląda na to, że obrazek został zaostrzony edytorem obrazów.”

DIZZE:
Looks fake as hell, look at the lower left corner, low resolution texture. It looks like the pic has been sharpened with image editor.

oCrapeCreeper: „To wygląda jak normalny screen konsolowy z paroma efektami z photoshopa.”

oCrapaCreeper:
It looks like a normal console screenshot with some photoshop tricks.

Oczywiście to nie jedyne negatywne opinie na temat screen’u, ale przedstawmy teraz przeciwne stanowiska. Poniżej wypowiedź użytkownika MulleDK19. Pisze on, o tym, że próbował stworzyć podobny obraz korzystając z PS3 i nie był w stanie. Według niego rozmyte tekstury (o których mowa wyżej) to nie niska rozdzielczość tylko złapana w ten sposób głębia ostrości. Mimo, że bardzo się starał to nie mógł dostać się na most i tunel kolejowy w tym samym czasie, próbował różnych ujęć kamery. FOV, czyli pole widzenia jest zbyt wąskie na konsole aby odtworzyć taki zrzut ekranu (nawet jak udał się setki metrów dalej). Uważa, że screen został zrobiony mając do dyspozycji dużo większe pole widzenia niż to dostępne na konsolach i, że nie ma możliwości aby pole widzenia zmienić w grze w jakimkolwiek trybie (nawet w trybie „twórca treści”). Zdaniem użytkownika screen nie pochodzi z konsol bieżącej generacji. Aby poznać dokładniejszą analizę tego użytkownika, odsyłamy do oryginalnej wypowiedzi:

MulleDK19:
No matter how or where I went on my PS3, I was unable to create that picture.

The blurry texture doesn’t look like low-res. It looks more like depth of field.
Not even the consoles have that low res textures.

Secondly, no matter how hard I tried I could not get the bridge AND the train tunnel at the same time. It’s just not possible. Neither from the regular gameplay camera, the snapmatic phone camera nor the content creator god camera.

The FOV is just way too narrow on the consoles to recreate that screenshot.
Without moving hundreds of meters further back, I couldn’t get both. And the 1080p screenshot looks like its taken from just across the river, from which I could not get both the bridge and train tunnel. Moving more to the left would mis-align the mountains as compared to the 1080p screenshot, and thus could only be further right. This was taken with a much higher FOV than what’s present on the consoles. There’s no way to change the FOV in-game, in any mode or camera. Not even the content creator.

Furthermore, moving so far back that both could fit, the textures got so blurry, and the mountains so low LOD, that it hurt my eyes.

No matter where that screenshot is from, it’s not from the current gen consoles.

I know it’s not the same time of day, but I couldn’t be assed to wait ages for it to change.
Not only is the lighting bad, the textures on the hills are just nothing like the screenshot.

screenzkonsoli

Screen udostępniony przez użytkownika MulleDK19. Wskazuje na to, że pole widzenia na konsoli jest zbyt wąskie.

Weryfikacja zdjęcia na forum trwa dalej, czytamy między innymi, że osoby dobrze znające Photoshopa mogą w nim zdziałać cuda, można było wykonać kilka zdjęć z konsoli i umiejętnie złożyć panoramę, wtedy aspekt wąskiego pola widzenia znika. Trudno bowiem uwierzyć, że Rockstar dopuścił by się takiego przecieku. Tak czy inaczej screen jest na prawdę ciekawy, wygląda super. Nawet jeśli jest sfabrykowany to zrobiony profesjonalnie.

[highlight]Uwaga! Screen nie jest oficjalnym materiałem od Rockstar i nie może być za taki uważany. Wciąż brak jest informacji od producenta na temat wydania GTA V w wersji PC. [/highlight]

1 Comment

  1. eider

    Witam, screen rzeczywiście sprawia „złudzenie” że zostało zrobione na najlepszych detalach prawdopodobnie na komputerze i owszem mogło zostać zrobione na komputerze lecz w wersji beta xbox360 > PC. Ewentualnie zostało zrobione komputerowo obraz ogólny + efekty photoscape a reszta photoshop.
    Uważam że trzeba czekać na oficjalną wiadomość od Rockstar Games chociaż jak 2 artykuły wstecz poczytałem o pracowniku intela to uważam że jest to prawda i że zapowiedź GTA V PC będzie 20 lutego.

    Pozdrawiam eider.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *